PREŠOV VČERA A DNES

PREŠOV VČERA A DNES

Dnes, 24. apríla, sa stretol svetový dámsky klub BPW Slovakia a čakalo nás krásne popoludnie strávené prechádzaním sa známymi i menej známymi uličkami Prešova

Aby to bolo zaujímavejšie, mali sme aj výbornú lektorku, ktorá nám ukázala naše mesto Prešov. Začali sme sochou anjela pred mestským úradom, súčasťou ktorého je aj zoznam mien prvých richtárov a rôznych zaujímavých ľudí, ktorí tu žili a tvorili.

Pútavý výklad sme dostali pri novej makete mesta, kde sme sa dozvedeli históriu rôznych meštianskych domov, napr. oproti mestskému úradu je krásny dom s orlom na streche, žil v ňom prvý prešovský cukrár. Prešov bol (a stále je) aj centrom študentov, v parku máme kráľovnú Sisi a Jonáša Záborského. A taktiež koňa, ukovaného z podkov, symbolizujúceho, že sme “koňare”. Nesmieme opomenúť krásnu budovu Bosákovej banky, Floriánovu brána a poniže nej Caraffovu väznicu.

Pri výklade, pri makete Prešova, nás pozdravila pani primátorka a zastavili sa pri nás aj autori tejto makety, dvaja páni, ktorí hodnú chvíľu počúvali výklad lektorky.

Mali sme nevšedný zážitok. Na záver nám vhod padlo občerstvenie v novej talianskej kaviarni Delizie.

-rk-